Back

ⓘ Военна академия „Георги Раковски“



Военна академия Георги Раковски
                                     

ⓘ Военна академия "Георги Раковски"

Военната академия "Георги Стойков Раковски" в София е най-старото висше военно училище в България.

Намира се в центъра на столицата, близо до Орлов мост – с централен вход на булевард "Евлоги и Христо Георгиеви", подходът от който към главната сграда е продължение на улица "Шипка".

                                     

1. История

През декември 1911 г. военния министър генерал-майор Никифор Никифоров внася в Народното събрание законопроект за създаване на военна академия. На 12 декември 1911 г. стар стил доклада на военния министър е утвърден от Фердинанд I. Народното събрание гласува законопроекта на 1 март 1912 г., на 20 април цар Фердинанд I с указ № 26 утвърждава закона за военната академия. Закона се публикува в Държавен вестник на 8 май 1912 г., с което се слага началото на Военната академия. През юни същата година е утвърден и правилника на академия, учебния план и инструкцията за провеждане на конкурсните изпити. Първоначнално академията е организирана в управление, три слушателски курса и кавалерийски полуескадрон. Числеността ѝ е 35 души без полуескадрона. Преподавателският състав се състои от щатни и нещатни преподаватели, като първите са с висше военно образование, а вторите са учени от Софийския университет и преподаватели от Военното училище в София. За първоначална сграда на академията служи наета сграда на ъгъла на ул. Сан Стефано и ул. Велико Търново в София. Поради започването на Балканската война 1912 – 1913 академията е открита през 1914 година. През лятото на 1913 г. е назначен и първия ѝ началник полковник от Генералния щаб Асен Пападопов. Първият випуск е приет на 4 януари 1915 г. Академията се състои от два отдела Общ и Интендантски. След 1930 г. се извършва прием на офицери през година, а след 1935 г. е ежегодно. През 1932 г. към академията се открива тримесечен курс за офицери, завършили висши технически училища в чужбина. В периода 1922 – 1944 г. Академията завършва 16 випуска, от които 16 генералщабни и 11 интендантски. В този период са се обучили 521 офицери, от които 10 чужденци. От 1 февруари до 18 септември 1944 г. академията е евакуирана в Ловеч, а след 18 септември с. г. отново се завръща в София.

С указ № 6 от 5 март 1946 г. и съгласно доклад на Министъра на войната № 32 от 18 февруари с. г. е наименувана на видния български възрожденец и революционер Георги Раковски, създал Първата българска легия – предшественица на съвременната Българска армия. През учебната 1949 – 1950 г. редовния курс на обучение става 2-годишен, а задочния тригодишен. От 1956 г. двугодишния курс става тригодишен, което продължава до 1976 г., когато в няколко профила е въведен двегодишен курс на обучение. От 1978 г. всички профили минават на двегодишен курс на обучение. През 1951 г. Военната академия придобива нова структура, която се състои от командване, политически отдел, учебна част, основен и задочен факултет, висш академичен курс, група за контрол, строеви отдел и тил. Три години по-късно са приети и първите четирима докторанти. С указ № 215 от 1952 г. на Президиума на Народно събрание се връчва бойно знаме на Военната академия. В средата на 50-те години Военната академия е слята със съществуващите дотогава Военнотехническа и Военнополитическа академии. Така факултетите ѝ нарастват на 5 – общовойскови, военнополитически, бронетанков, артилерийски и ВВС. Към 1970 г. командно-преподавателския състав на Академията е 300 души, административния и обслужващ персонал 350 души, а слушателите около 800 души. По това време в Академията започват да се обучават специалисти от Йемен, Куба, СССР и Виетнам. След промяната на комунистическия режим през 1989 г. Военнополитическия факултет е закрит през 1990 г. Започват да се създават контакти с военно-научни структури на НАТО. В организационен план Военната академия се свива от 4 факултета през 1989 г. до 2 през 1994 г. Оперативно-тактически и Следдипломна квалификация. През 1993 г. двегодишния курс на обучения е направен на тригодишен до 1995, а след това на година и половина. Съгласно план 2004 г. от 23 април 2003 г. във Военната академия се утвърждава нова структура, която се състои от управление, два факултета, департамент, институт, пет отдела и една служба. Численият състав по това време е 102 офицери, 17 сержанти, 197 граждански лица.

Иконостасът на храма "Свети Архангели" е дело на дебърски майстори от рода Филипови.

                                     

2. Структура

Командване
  • началник – генерал-майор д-р Груди Ангелов
  • заместник-началник по администрацията и логистиката – полк. Емил Янев
  • заместник-началник по учебната и научната част – полк. доц. д-р Димитър Ташков
Звена
  • Факултет "Национална сигурност и отбрана", декан – полк. доц. д-р Стоян Стойчев
  • Факултет "Командно-щабен", декан – полк. доц. д-р Димитър Караджинов
  • Институт за перспективни изследвания за отбраната, директор – проф. Митко Стойков
  • Катедра "Езиково обучение", ръководител– доц. Валентина Георгиева
  • Департамент "Дистанционно обучение, езикова подготовка и квалификация", директор – полковник Никола Стоянов
                                     

3. Наименования

  • Военна академия "Георги Раковски" от 5 март 1946
  • Преподавателски курс 1922 – 1938
  • Военна академия 1938 – 5 март 1946
  • Военна академия 1914 – 1922
  • Общовойскова военна академия "Георги Раковски" от 1954
                                     

4. Началници

Званията са към датата на заемане на длъжността:

  • Генерал-майор Велко Палин 1962 – 22 октомври 1964 г.
  • Комодор Димитър Ангелов 27 май 2011 – 28 април 2014 г.
  • Полковник Васил Атанасов 1919 – 1922
  • Генерал-майор Димитър Кръстев 17 юли 1992-октомври 1993
  • Полковник Иван Тодоров: 1930 – 1934 г.
  • Генерал-майор Славчо Трънски 1951 г.
  • Полковник Тодор Радев 1927 – 1929
  • Полковник Асен Пападопов лято 1913
  • Полковник Петър Хаджииванов 2 септември 1946 – 1 юни 1948 г.
  • Генерал-майор Асен Кръстев 1948 – 1951 г.
  • Генерал-лейтенант Никола Недялков 1983 – 1987
  • Генерал-майор Славчо Трънски 31 март 1954 – 1962 г.
  • Полковник Иван Симеонов 17 декември 2001 – 14 юни 2002, изпълняващ длъжността
  • Капитан Илия Стаменов 22 септември 1944 – 15 януари 1945 г.
  • Полковник Асен Краев 1936 г., изпълняващ длъжността
  • Генерал-лейтенант Аню Ангелов 11 август 2000 – 17 декември 2001 г.
  • Полковник Светослав Попов 1935 – 1936
  • Генерал-майор Георги Георгиев 1 юни 2008 – 27 май 2011 г.
  • Полковник Иван Попов 1940 – 1943 г.
  • Полковник Никола Хаджипетков 1936 г.
  • Тако Кръстев 1972 – 1977
  • Полковник Константин Станчов 30 октомври 1914
  • Полковник Никола Костов 1940
  • Полковник Йордан Пеев 1929 – 1930 г.
  • Александър Митев 1977 – 1983
  • Полковник Йордан Пеев 1934 – 1935 г.
  • Полковник Никола Хаджипетков 1936 – 1938 г.
  • Генерал-майор Груди Ангелов от 8 ноември 2016 г.
  • генерал-лейтенант Христо Христов 1991 – 17 юли 1992
  • Полковник Станю Топалов 1913
  • Контраадмирал Митко Петев 28 април 2014 – 30 юни 2015 г.
  • Генерал-майор Атанас Запрянов 14 юни 2002 – 5 април 2003 г.
  • Подполковник Константин Георгиев 1919
  • Гено Генов 22 октомври 1964 – 22 октомври 1972 г.
  • Полковник Иван Стойков от 15 декември 1913 – 1914
  • Генерал-лейтенант Кирил Ерменков 1993 – 22 април 1997
  • Полковник Никола Костов 16 май 1943 – 14 юни 1944 г.
  • Генерал-майор Евгени Манев 25 април 2003 – 1 юни 2008 г.
  • Подполковник Кирил Янчулев 1938 – 1940 г.
  • Полковник Никола Нягулов 1922 – 1927
  • Майор Димитър Савов 12 юни 1944 – 22 септември 1944 г.
  • Полковник Боян Бянов от 1946 г.
  • Иван Стефанов 1987 – 1990
  • Генерал-майор Тодор Дочев 30 юни 2015 – 8 ноември 2016 г.
  • Генерал-лейтенант Иван Кинов 1951 – 31 март 1954 г.
  • Генерал-лейтенант Методи Гелев 22 април 1997 до 11 август 2000 г.
  • Полковник Петър Тончев 15 януари 1945 – 13 юли 1946 г.


                                     

5. Парк

Паркът на Военната академия е достъпен за граждани от 2010 година. Предстои неговото облагородяване, с което се е заело Военното министерство. Интересна е беседката в центъра на парка.

В парка ежегодно през юни се организират оперни представления от Софийската опера и балет.

                                     

6. Випускници

Сред най-известните личности, завършили Академията, са:

  • ген. Златан Стойков,
  • полк. Петко Йотов,
  • генерал-майор Йордан Миланов
  • генерал-майор Румен Радев
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →